İSTANBUL EYÜPSULTAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullar 2 Hafta Tatil

MEB'de, solunum yoluyla bulaşan virüs ve salgın hastalıklardan korunmak amacıyla, başta okulların tatil edilmesi olmak üzere bir dizi önlem alındı. Peki okulların tatil edilmesi ile süreç nasıl işleyecek?
Okullar 2 Hafta Tatil

Geçtiğimiz hafta Türkiye'de de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında yapılan toplantıda bazı koruma tedbiri kararları alınmıştı. 16 Mart 2020 itibariyle okullar bir hafta tatil edildi. 23 Mart 2020 itibariyle de öğrenciler Eğitim Bilişim Ağı (EBA), televizyon ve internet kanallarıyla uzaktan eğitim görecekler. Üniversiteler 3 hafta tatil edildi. 

Eğitim-Öğretim Süreci Nasıl Olacak?

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, geçtiğimiz hafta yaptığı basın toplantısında, 16 Mart-30 Mart 2020 tarihleri arasında ilk ve orta dereceli tüm okulların (özel okullar, anasınıfları ve kreşler dahil) 2 hafta tatil edildiğini duyurmuştu. Öğrenci, öğretmen ve velilerin sağlığının korunması ve hastalığın yayılmasının önlenmesi amacıyla alınan bu tedbirin, eğitim-öğretim sürecini aksatmayacağını ifade etmişti. Selçuk, bu kapsamda ilk ve orta dereceli tüm okullarımızda haftalık ders programlarının yeniden yapılandırılarak EBA ile internet üzerinden, TRT aracılığıyla da televizyon ekranlarından gerekli telafi eğitimi sunulacağını; öğretim kademelerine göre de hangi araçla, kaç saatlik eğitim olacağına dair altyapılarının da hazırlıklarının tamamlandığını da eklemişti.

Bu tedbirler kapsmaında; daha önce 06-10 Nisan 2020'de olması planlanan ara tatil 16 Mart'a çekildi. 23 Mart itibariyle de MEB'in ücretsiz olarak sunduğu uzaktan öğrenme sistemiyle ulusal ölçekte hazırlanan televizyon ve internet ders programlarıyla öğrencilerin eğitim-öğretim sürecinin aksamadan devam etmesi planlanıyor. Öğrencilerin 2 haftalık tatillerinin ilk bir haftayı evlerinde istirahat ederek geçirecekler, sonraki hafta itibariyle de Bakanlığımızın sunduğu alternatifler üzerinden uzaktan eğitim süreçleri başlayacak. 

Eğitim Bilişim Ağı (EBA)'ya nasıl erişilebilir?

16-03-2020

 

Eğitim Bilişim Ağı veya kısa adıyla EBA, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur. Platform, ihtiyaç duyulan her yerde etkili materyal kullanımını bilgi teknoloji araçlarıyla birleştirerek teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamak ve sınıf seviyelerin uygun, güvenilir, güncel ve doğru e-içerikler üretmektir. 

EBA ilkokul 1. sınıftan lise 12. sınıfa kadar tüm eğitim kademelerindeki öğrenciler için içerik sunuyor. 23 Mart itibariyle başlayacak uzaktan eğitim sürecinde, öğrencilerimiz normal eğitim temposunda teknik imkan ve tercihleri doğrultusunda isterlerse ister televizyonlardan isterse de internet bağlantılı bilgisyar veya telefonlardan derslerine devam edebilecekler. Tüm operatörler EBA içeriklerine 3 GB'a kadar ücretsiz erişim imkanı sunuyor. 

EBA modülüne öğrenci, öğretmen veya veli olarak giriş yapmak çok kolay. http://www.eba.gov.tr/ adresini tarayıcınıza yazıp öğrenci, öğretmen veya veli girişine tıklayıp bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Öğrenciler şifre almak için görseldeki adımları takip etmeleri yeterli.

 

 

 

Alınan Diğer Tedbirler ve Önleyici Çalışmalar

Okulların tatil edilmesi ilk aşamada birçok soru işaretini beraberinde getirmişti. Bakan Selçuk, yaptığı basın açıklaması ile bu sorulara açıklık getirdi. Bunun yanısıra süreçle ilgili okullarda ve sosyal medyada gerekli bilgilendirmeler yapıldı. "Koronavirüsten Korunma Tedbirleri, EBA'nın Kullanımı, EBA Şifresi Nasıl Alınır?" gibi başlıklarda kısa videolar ve görseller hazırlanarak Bakanlığımızın web adresleri ve sosyal medya aracılığıyla vatandaşa ulaştırıldı. 23 Mart'ta başlayacak uzaktan eğitim süreci ile ilgili simulasyonlar da bu hafta içerisinde yayınlanak. Ayrıca 444 0 632 numaralı MEBİM Çağrı Merkezi üzerinden 7 gün 24 saat destek ve yönlendirme hizmeti sunulmaya devam ediyor. 

Bakan Selçuk, çocuk ve gençlerin "bu ilk bir haftayı evlerinde istirahat edip, dinlenerek, kitap okuyup, müzik dileyip, bireysel spor ve sanat çalışmaları yaparak, hobileriyle ilgilenerek vakit geçirmelerini" tavsiye etmenin yanısıra, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda bu zorunlu arada çocuklara bir korku ortamı oluşturmamak gerektiğini de vurguladı. Çocukların mutlak güven duygusunun zedelenmemesi ve çocukların duygularını ifade etmelerine izin vererek endişelerinin giderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Eğitim-öğretim süreci ile ilgili alınan bir diğer tedbir de tüm eğitim kurumlarda yapılan dezenfekte işlemleri. Her okul ve kurumun haftada en az bir defa dezenfekte edilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda ihtiyaç duyulan hijyen solüsyonu Üreten Okullar Projesi kapsamında üretim yapan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri tarafından karşılanıyor.

Yine sağlık tedbirleri kapsamında yürütülen sosyal etkinlikler, yarışmalar, proje çalışmaları vb ileri bir tarihe ertelendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü uhdesinde yürütülen Eğitimde İyi Örneklerden Özgün Uygulamalara Sergisi-2020 saha ziyaretleri, İstanbul Bilim Olimpiyatları (İSBO)-2020 kapsamında bu hafta içerisinde yapılması planlanan ilk ve ortaokullarda 2. aşama sınavları ile liselerde ön eleme sınavları ile geçtiğimiz hafta yapılması planlanan Öğrenen Mahalle Projesi tanıtım toplantısı da ertelenen çalışmalar arasında.

14-15 Mart 2020 tarihlerindeki hayat boyu öğrenme kapsamında açılan kurslar ile Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) da iptal edildi. 2019-2020 Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu doğrultusunda hafta sonları gerçekleştirilen BİLSEM grup tarama uygulama tarihleri tedbir amaçlı revize edildi. 14 Mart 2020 Cumartesi günü tarama uygulaması gerçekleştirildi ancak 15 Mart 2020'tan itibaren Mart ve Nisan ayları içerisnde gerçekleştirilmesi planlanan uygulamalar yapılmayacak olup ileri bir tarihe ertelendi. 

15 Mart 2020 Pazar günü gerçekleştirmesi planlanan MEB'e bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) iptal edilmedi. Ancak 21-22 Mart 2020 tarihlerinde yapılması planlanan; açık öğretim ortaokulu, açık öğretim lisesi, açık öğretim imam hatip lisesi ve mesleki açıköğretim lisesi ikinci dönem sınavlarını kapsıyan Açıköğretim Kurumları Sınavları da ertelendi. Daha önce tedbir amaçlı yurt dışı merkezlerindeki açık öğretim kurumları sınavları da iptal edilmişti. Ertelenen sınavların yurt içi ve yurt dışında eş zamanlı olarak Eylül ayında yapılması planlanıyor.

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında yürütülen Destekleme ve Uyum Sınıfı Sonrası Telafi Eğitimleri de 14-29 Mart 2020 tarihleri arasında geçici olarak durduruldu.  

Sağlık Bakanlığı bünyesinde erken dönemde kurulan Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı tarafından 12 Mart 2020 tarihinde yayınlanan bir genelge ile tüm kamu görevlilerinin, görevlerine istinaden veya şahsi sebeplerle yurt dışına çıkışları durduruldu. Genelgede; zorunlu ve ivedi durumlarda yurt dışına çıkacak kamu görevlileri için, Cumhurbaşkanlığı bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşlarında üst yönetici; bakanlıklar ile bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşlarında bakan; mahalli idarelerde (bağlı kuruluşları ve mahalli idare birlikleri dahil) validen izin alınması gerektiği belirtildi. Bakan Selçuk da öğretmenlerimizin ara tatilde mümkün olduğunca evlerinde olmalarını ve acil bir durum olmadıkça şehir dışına çıkmamalarını beklediklerini ifade etti.

***

MEB'in Koronavirüsten Korunma Tedbirlerini içeren videosunu izlemek için tıklayınız. 

İslambey Mh. Hz.Halit Bulvarı Eyüpsultan Hükümet Konağı B Blok 2.Kat Eyüpsultan/İstanbul - (212) 497 27 27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.