İSTANBUL EYÜPSULTAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uzaktan Eğitim Başladı

Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk'un verdiği ilk dersle "uzaktan eğitim" süreci başladı. 
Uzaktan Eğitim Başladı

Tüm Dünyayı etkisi altına alan Yeni Koronavirüsten (Covid-19)Korunma Tedbirleri kapsamında geçtiğimiz hafta, resmi-özel tüm ilk, orta ve lise düzeyindeki okullar 1 hafta tatil edilmiş ve 23 Mart itibariyle de uzaktan eğitim sürecinin başlayacağı ifade edilmişti.  

"En büyük destekçimiz sizlersiniz"

Bir hafta tatilin ardından, bugün Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk'un verdiği ilk dersle TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yapılacak "uzaktan eğitim" süreci başladı.  Bakan Selçuk, TRT-EBA TV kanalları üzeriden önce velilere seslendi.

Konuşmasında birkaç gün zorlanılsa da sürecin iş birliği ile sağlıklı geçeceğini, velilerin süreçteki en büyük destekçileri olacağını ifade eden Selçuk, süreci yönetirken tüm olası senaryoları düşünüp ona göre çözümler ürettiklerini belirterek velilerin müsterih olmalarını istedi. Elbetteki okulda yapılan her şeyin uzaktan eğitimle mümkün olmadığını, ancak gerekenin bu olduğunu ve bu süreçte okuldan ayrı kalan çocukların derslerinden soğumasını istemediklerini ifade etti. Uzaktan eğitimde çocuklara nasıl yardımcı olunabileceği konusunda;  "Çocuklarımız, derslere başlamadan önce mutlaka kahvaltılarını yapmış olsun. Evde küçük kardeş varsa lütfen ders dinleyecek olan çocuğunuzun evin başka bir odasında olmasına özen gösterin. Çocuğunuzun uzaktan eğitimdeyken temizlik yapmak, müzik dinlemek, başka bir televizyonu açmak gibi dikkatini dağıtacak şeylerden uzak durun. O dersini dinlerken meyve, süt gibi ikramlardan kaçının lütfen. Bunlar için zaten vakitleri var. Uzaktan eğitimde dersler elbette ki okuldakiler kadar uzun olmayacak. Bizler bu açığı en iyi çocuklarımızın daha fazla kitap okumasını sağlayarak kapatabiliriz." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Koronavirüs konusunda çocukların mutlak surette güvende olduklarını hissetmeye ihtiyaçları bulunduğunun altını çizen Selçuk, çocuklar kulaktan dolma bilgilerle, büyük korkular geliştirebildiklerini, bu sebeple velilere çocuklarını dinlemelerini ve duygularını ifade etmelerine olanak tanımalarını da tavsiye etti.       

İlk Ders Bakan Selçuk'tan

TRT-EBA TV İlkokul ve TRT-EBA TV Ortaokul kanallarından ilköğretim öğrencilerine seslenen Selçuk, öğrencilerden ders programlarını kontrol ederek ders saatlerini takip etmeleri ve sorumluluk almalarını istedi. LGS'ye hazırlanana öğrencilerin de endişe duymamaları gerektiğini, sınavda sorulacak soruların sadece okulda gördükleri konulardan olacağını ifade etti. Ayrıca öğrencilere fiziksel etkinlik yapmaları, oyun oynamaları, kitap okumaları, beslenme ve uyku düzenine dikkat etmeleri, el temizliğine önem vermeleri tavsiyelerinde bulundu.

Daha sonra TRT-EBA TV Lise üzerinden lise öğrencilerine seslenen Selçuk, uzaktan eğitimin uzaması veya uzamaması ile ilgili her türlü senaryoya hazırlıklı olduklarını ifade etti.YKS sorularının sadece okulda gördükleri konulardan olacağını ekleyen Selçuk, mağduriyet yaşanmaması için büyük bir gayretle çalıştıklarını belirtti. Öğrencilerden bu süreci eksikleri tamamlamak için bir fırsat olarak görmelerini isteyen Selçuk, EBA Akademik Destek Modulünden de bahsetti. Ayrıca gençlere, güzel filmler izlemeleri, kaliteli müzikler dinlemeleri, sosyal medyada kontrollü olmaları gibi tavsiyelerde de bulundu.

Ders Programları

Üç ayrı kanaldan yürüyecek (TRT-EBA TV İlkokul, TRT-EBA TV Ortaokul ve TRT-EBA TV Lise) uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler ders programlarında belirtilen saatte ekran başına geçerek derslerini takip edecekler, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden de konu tekrarları, alıştırmalar ve diğer çevrimiçi çalışmaları takip edebilecekler. 

23-27 Mart tarihleri arasındaki İlkokul, Ortaokul ve Lise ders programı için tıklayınız.

23-03-202023-03-202023-03-202023-03-202023-03-202023-03-202023-03-202023-03-202023-03-202023-03-2020

İslambey Mh. Hz.Halit Bulvarı Eyüpsultan Hükümet Konağı B Blok 2.Kat Eyüpsultan/İstanbul - (212) 497 27 27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.