İSTANBUL EYÜPSULTAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenlerimiz, Sağlık Çalışanları için Yüz Koruyucu Siperlik Üretiyor

İlçemizde farklı branşlarda öğretmenlerimiz gönüllü olarak bir araya gelerek, sağlık çalışanları için yüz koruyucu siperlik üretimine başladı. 
Öğretmenlerimiz, Sağlık Çalışanları için Yüz Koruyucu Siperlik Üretiyor

Koronavirüs pandemisi ile mücadele eden sağlık çalışanlarımıza destek olmak amacıyla, ilçemizdeki resmi ve özel 12 okul bünyesindeki 3D yazıcılar kullanılarak sağlık çalışanları için haftada 1000 adet 'Yüz koruma siperi' üretilmeye başlandı. Üretilen yüz koruma siperleri, Eyüpsultan Kaymakamlığı aracılığıyla Eyüpsultan Devlet Hastanesi başta olmak üzere, ilçemizdeki sağlık kuruluşlarına ücretsiz olarak veriliyor.

Kampanyaya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzden Tam Destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan  'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasına, Eyüpsultan Kaymakamlığı öncülüğünde, Eyüpsultan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü de gönüllü öğretmenleri ile tam destek verdi. Eyüpsultan Belediyesi'inin de desteği ile 12 okul bünyesinde bulunan. gerek öğretmenlerimizin kendilerinin yaptıkları, gerekse satın alma yoluyla temin edilen 3D yazıcılar, tek bir okulda toplanarak atölye oluşturuldu. Böylece öğretmenlerimiz koordineli bir şekilde üretim yapmaya başladı.

"Hedefimiz haftada 1000 maske" 

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Alper Asım Özer, Şube Müdürümüz Mustafa Somuncu ile birlikte oluşturulan atölyeyi ziyaret etti. Yürütülen çalışma ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İlçe Millî Eğitim Müdürümüz, "Dünyayı ve ülkemizi etkileyen Koronavirüs salgınında bizler de devletimize milletimize nasıl yardımcı olabiliriz diye düşündük. Milli eğitim camiası olarak, okullarımızda bulunan 3D yazıcıları bir atölye ortamına taşıdık. Gönüllü öğretmenlerimizle birlikte sağlık çalışanlarımız için siperlikli yüz koruyucu maske üretiyoruz. Bu üretimi tamamen gönüllülük esasına dayanarak yapıyoruz. Hedefimiz haftada 1000 adet maske üretebilmektir. Şu anda bir kısmını teslim ettik. Bu üretimimizin ham madde desteği Eyüpsultan Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. Bizler de ham maddeyi bu atölyelerde siperliğe dönüştürüp sağlık çalışanlarımıza iletiyoruz. " ifadelerini kullandı. 

"4 farklı model geliştirdik" 

Çalışmanın öncülerinden Sınıf Öğretmeni Elif Koç, ürünün üretimini "3D yazıcılarla plastik olan kısımları basıyoruz. Sonrasında ön kısımlara asetat kısımları yerleştiriyoruz. En sonda lastik takıyoruz. Lastiklerimizi özellikle delikli olarak. Doktor veya hemşireler kendi ölçülerine göre ayarlayabilirler." şeklinde anlattıktan sonra, şimdiye kadar 4 farklı model geliştirdiklerini, kolay kullanım ve kullanışlılık açısından sağlık kuruluşlarından gelecek geri dönüş ve taleplere göre istenilen model üzerinde yoğunlaşacaklarını da ekledi.

"Tamamen gönüllü bir şekilde çalışıyoruz"

Çalışmalarını kendi ürettiği 3D yazıcıda yapan Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Cansu Uğurlu Karakuş, "Maskelerimizi 3D yazıcılarda üretiyoruz. Bu yazıcıyı da kendim ürettim. Tamamen gönüllü bir şekilde çalışıyoruz. Maskelerimizin üzerinde de 'para ile satılmaz' yazıyor. Sağlık çalışanlarımıza gönderiyoruz. Üzerimizdeki tulumlar da başka ilçedeki bir meslek lisesinin bizler için gönüllü olarak diktiği tulumlardır." ifadeleriyle çalışmalarının gönüllülük esasına dayandığını ve ücretsiz olduğunu belirtti.

Basın açıklamalarının ardından tüm gönüllü öğretmenlerimizle görüşen İlçe Millî Eğitim Müdürümüz; ham madde temini, üretilen yüz koruyucu siperliklerin dağıtımı, araç gereç desteği, projenin yaygınlaştırılması ve yapılabilecek diğer çalışmalar ile ilgili istişarelerde bulundu. Gerekli her türlü desteğin sağlanacağını ifade eden Özer, öğretmenlerimize ve idarecilerimize bu zor süreçte yürüttükleri özverili çalışmaları için teşekkür etti. 

08-04-2020

08-04-202008-04-202008-04-202008-04-202008-04-202008-04-202008-04-202008-04-2020

İslambey Mh. Hz.Halit Bulvarı Eyüpsultan Hükümet Konağı B Blok 2.Kat Eyüpsultan/İstanbul - (212) 497 27 27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.