İSTANBUL EYÜPSULTAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LGS-2020 Müfredatı ve Konuları Belli Oldu

LGS kapsamında yapılacak merkezi sınava esas olan derslere ait konu, kazanım ve açıklamalar yayınlandı.
LGS-2020 Müfredatı ve Konuları Belli Oldu

LGS kapsamında "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav"a esas olan derslere ait konu, kazanım ve açıklamaları içeren kılavuz, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlandı. 

Uzaktan Eğitimde İşlenen Konular Sınava Dahil Değil

Geçtiğimiz haftalarda Koronavirüs önlemleri sebebiyle uzaktan eğitime geçilmesi, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava girecek öğrencilerde endişelere sebep olmuştu. Bakanımız Ziya Selçuk konu ile ilgili daha önce yaptığı açıklamalarda; sınavda sadece okulda yüz yüze işlenen konu ve kazanımlardan soru olacağını, uzaktan eğitimde işlenen konulardan soru sorulmayacağını belirtmiş ve hiçbir öğrencinin mağduriyet yaşamaması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü ifade etmişti.

Dün katıldığı televizyon programında ve sosyal medya üzerinden de konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Selçuk, 7 Haziran 2020 tarihinde yapılacak LGS kapsamındaki merkezi sınavın başvurularının uzaktan yapılabilmesi için gerekli altyapıyı hazırladıklarını ve 3 Nisan 2020 tarihinde sınav kılavuzunun yayınlanacağını belirtti. 

LGS-2020 Konu Başlıkları Neler?

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın web sayfasında dün yayınlanan kılavuza göre; 7 Haziran'da gerçekleştirilecek sınavda sorulacak konu ve ünite başlıkları şu şekilde:

  • Türkçe: Söz varlığı, Anlama, Yazma.
  • Matematik: Sayılar ve İşlemler (Çarpanlar ve Katlar, üslü ifadeler, kareköklü ifadeler), Veri İşleme (Veri Analizi), Olasılık(Basit Olayların Olma Olasılığı), Cebir ( Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler).
  • Fen Bilimleri: Mevsimler ve İklim/Dünya ve Evren (Mevsimlerin Oluşumu,İklim ve Hava Hareketleri), DNA ve Genetik kod/Canlılar ve Yaşam (DNA ve Genetik Kod,Kalıtım, Mutasyon ve Modifikasyon, Adaptasyon, Biyoteknoloji), Basınç/Fiziksel Olaylar (Basınç), Madde ve Endüstri/Madde ve Doğası( Periyodik Sistem, Fiziksel ve Kimyasal Değişimler, Kimyasal Tepkimeler, Asitler ve Bazlar.
  • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: Bir Kahraman Doğuyor, Milli uyanış, Milli bir destan: Ya İstiklal Ya Ölüm
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Kader İnancı, Zekat ve Sadaka, Din ve Hayat.
  • İngilizce: Friendship, Teen Life, In the Kitchen, On the Phone, The Internet.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın yayınlamış olduğu kılavuza ulaşmak için tıklayınız. 

İslambey Mh. Hz.Halit Bulvarı Eyüpsultan Hükümet Konağı B Blok 2.Kat Eyüpsultan/İstanbul - (212) 497 27 27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.