İSTANBUL EYÜPSULTAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeni Koronavirüs ve Korunma Yolları

Yeni Koronavirüs ve Korunma Yolları

İlk olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan ve dünyada çeşitli ülkelere yayılan koronavirüsten korunmak, komşu ülkelerimizde de vakaların gözlenmesi ile daha da kritik bir hal aldı. 

Yeni Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Koronavirüs; hasta kişilerin öksürme veya hapşırmalarıyla ortama saçılan damlacıkların solunması veya damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir. Kuluçka süresi 2 ila 14 gün olan Yeni Koronavirüsün en sık karşılaşılan belirtileri ateş, öksürük ve solunumda güçlüktür.

Alınması Gereken Önlemler

Yeni Koronavirüsten korunmak için öncelikle öksürme veya hapşırma esnasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı, mendil yoksa dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır. Kalabalık ortamlardan, tokalaşma ve sarılmadan mümkün olduğunca uzak durulmalı, el hijyenine önem verilmelidir. Eğitim-öğretim ortamları ve diğer kapalı ortamların da sık sık havalandırılması; kapı kolları, tuvalet ve lavabolar gibi eller ile sık dokunulan ortak alan ve yüzeylerin temizliğine önem verilmesi de alınması gereken önlemler arasında. Ayrıca vücut direncini yükseltmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenmek de önem arz etmektedir.

Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu yeni koronavirüs bilgilendirme sunumu için tıklayınız 

İslambey Mh. Hz.Halit Bulvarı Eyüpsultan Hükümet Konağı B Blok 2.Kat Eyüpsultan/İstanbul - (212) 497 27 27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.