İSTANBUL EYÜPSULTAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Temel İlk Yardım ve Okul Sağlığı Eğitimleri

Kurumlarımızda görev yapmakta olan öğretmen ve personellere "Temel İlk Yardım Eğitimi" ve "Okullarda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Eğitim Programı" düzenlendi.
Temel İlk Yardım ve Okul Sağlığı Eğitimleri

Temel İlk Yardım Eğitimi

Herhangi bir kaza veya hayati tehlike durumunda, sağlık görevlileri gelinceye kadar hayat kurtarmak ya da en azından durumun kötüye gitmesini önlemek için yapılması gerekenleri bilen personel sayısını artırmak, eğitim-öğretim ortamlarımızın sağlık ve güvenliği için önem arz etmektedir. Bu sebeple 30.12.2019-09.01.2020 tarihleri arasında Eyüpsultan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile ilçemizde Temel İlk Yardım Eğitimleri düzenlendi. Katılımcılar, temel ilk yardım kavramlarından temel yaşam desteği uygulamalarına, yaralanmalarda müdahalelerden zehirlenmelere, sıcak çarpmasından hasta/yaralı taşıma tekniklerine kadar birçok başlık altında temel ilk yardım becerilerini kazandılar. 

İlk aşamada 11 grup halinde 2şer gün 20şer saat olarak planlanan eğitimlere toplamda 220 öğretmen ve personel katıldı. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Atak ve İlçe Millî Eğitim Şube Müdürümüz Ali Aktay da eğitimleri ziyaret ederek katılımcıların görüşlerini aldılar. Okul ve kurumlarımızda İlk Yardım Eğitimi almış kişi sayısını artırmak amacıyla düzenlenen bu eğitimlere, Mart ayında da devam edilerek daha fazla öğretmen ve personele ulaşılması planlanmaktadır. 

17-01-202017-01-202017-01-2020

 

 

 

 

 

 

 

 

Okul Sağlığının Korunması ve Geliştirilmesi Eğitim Programı

Yine Müdürlüğümüz ve İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile ilçemiz okullarında görev yapmakta olan 200 kişiye 15 Ocak 2020 günü 2 grup halinde "Okullarda Sağlığın Korunması ve Geliştirilmesi Eğitim Programı" düzenlendi.

Okul çağındaki tüm çocukların bedenen, ruhen ve sosyal yönden sağlıklı bir çevrede gelişimlerinin sağlanmasına yönelik düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed Atak, geçtiğimiz günlerde okullarda yaşanan kaza ve ölüm haberlerinin okul sağlığı eğitim ve denetimlerinin önemini birkez daha ortaya koyduğunun ve bu konuda hassas olunması gerektiğinin altını çizerken, ayrıca ilkokullarda öğrencilerin sağlık takipleri için aile hekimlerine periyodik olarak yönlendirilmesi gerektiğini de hatırlattı.

Program içerisinde katılımcılar; okul sağlığı ekibinin görev ve sorumlulukları, okullarda obezite ile mücadele, bulaşıcı hastalıklardan korunma yöntemleri ve aşıların önemi, istismar ve şiddet durumlarında izlenecek yollar, sınav kaygısı ve okul korkusunun altında yatan psikolojik sebepler gibi konularda bilgiler edindiler.

17-01-202017-01-2020


17-01-2020

 

İslambey Mh. Hz.Halit Bulvarı Eyüpsultan Hükümet Konağı B Blok 2.Kat Eyüpsultan/İstanbul - (212) 497 27 27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.