İSTANBUL EYÜPSULTAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'MASAL VE SANAT KÖYÜ PROJESİ' ATÖLYE FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenmekte olan Masal ve Sanat Köyü Projesi çatısı altında kurulan Masal, Müzik ve Sanal Gerçeklik Atölyelerinin faaliyetleri devam ediyor.
'MASAL VE SANAT KÖYÜ PROJESİ' ATÖLYE FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

Masal ve Sanat Köyü Projesi Nedir?

22-11-2022İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından 2021 Yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında desteklenmekte olan Masal ve Sanat Köyü Projesi, "Eyüpsultan ilçesinde, dezavantajlı konumdakiler başta olmak üzere, çocuk ve gençlere ulaşmayı ve proje kapsamında yapılması planlanan faaliyetlerle onların teknoloji, kültür ve sanat ile bir araya gelmelerinin sağlanması, kendine güvenen bireyler olarak toplumsal hayata katılımları ve bu alanda mesleki kariyerlerini planlayabilmelerini" hedefleyen bir projedir. Projede ayrıca 'eğitici eğitimleri ve eğitim seminerleri ile ailelerimizin çocuklarının mesleki kariyerlerini planlamada daha donanımlı olmaları ve öğretmenlerimizin de mesleki gelişimlerine katkı sağlanması' hedeflenmiştir. Eyüpsultan Kaymakamlığı koordinatörlüğünde yürütülen projede, Eyüpsultan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzün yanısıra Eyüpsultan Belediyesi, İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa, Kadir Has Üniversitesi ve Nişantaşı Üniversitesi proje ortağı olarak yer almaktadır.

Masal ve Sanat Köyü projesinin 15 Şubat 2022-15 Ağustos 2023 tarihleri arasında yürütülmesi planlanmaktadır. Proje ile öncelikle Eyüpsultan ilçesi özelinde ve İstanbul genelinde 4-18 yaş arası çocuk ve gençlere, ailelere ve öğretmenlere ulaşılması hedeflemektedir.

Proje kapsamında kurulmakta olan merkez, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim-Öğretim Programı ile uyumlu olarak 3 programda, 7 Eğitim Modülü (Masal, Sanal Gerçeklik, Animasyon/Film, Kişisel Gelişim, Müzik, Akıl Oyunları ve Yaratıcı Drama Atölyeleri) ve uygulama rehberi ile hizmet verecektir. Projenin temel faaliyetleri arasında, atölye çalışmalarının yanısıra, eğitici eğitimleri, çalıştay, seminerler, yarışma etkinlikleri ve bahar şenliği yer almaktadır.

Masal Atölyesi

İSTKA desteğiyle hayata geçirilen Masal ve Sanat Köyü Projesi kapsamında Okul Öncesi ve ilkokul öğrencilerimiz öncelikli olmak üzere ortaokul öğrencilerimizi de kapsayacak bir masal atölyesi kurulması planlanmıştır. Atölye içerisinde geleneksel masallarımızın yanı sıra dünya masallarından örneklerin yer aldığı fiziksel ve dijital içerikleri barından bir kütüphane kurulacaktır. İçinde masal anlatım atölyesinin de yer alacağı bu alanda PROGRAM 1 (Deneyimleme) kapsamında etkinlikler gerçekleştirilecektir. 

Projenin yürütüleceği merkez kurulmaya devam ederken, Masal Atölyesi faaliyetleri İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarımızda eğitici eğitimleri ve masal anlatım çalışmaları devam etmektedir. 13-15 Haziran 2022, 07-09 Eylül 2022 tarihleri arasında ilçemiz öğretmenlerine yönelik 3 'Masal Anlatıcılığı Eğitici Eğitimi' faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Proje Ekibinden Masal Anlatıcı Öğretmenlerimiz Tuğba Kaya ve Arzu Demirer Özdemir, 2022 Yaz Anaokulu açan okullarımızda anasınıfı öğrencilerimize masal anlatımları gerçekleştirdiler. Proje ortaklarından Eyüpsultan Belediyesi tarafından 23 Eylül-2 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenlenen 2. Çocuk Kitapları Fuarında, Masal Anlatıcı Öğretmenlerimiz Özge Bol, Tuğba Kaya ve Zeynep Uçak 'Okuyorum, Dinliyorum Masal Anlatımı' etkinlikleri ile öğrencilerimizi masalla buluşturdular. 2022-23 Eğitim-Öğretim Yılında da Masal Anlatıcı Öğretmenimiz Tuğba Kaya okullarımızda masal anlatımları etkinliklerine devam etmektedir. 

15-12-202215-12-202215-12-202215-12-202215-12-202215-12-202215-12-202215-12-2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Müzik Atölyesi

Masal ve Sanat Köyü Projesi kapsamında faaliyetlerine başlayan bir diğer atölyemiz de Müzik Atölyesidir. Atölyenin amacı; 'çocukların; çevredeki sesleri daha bilinçli dinlemelerine, bu sesleri tekrarlamalarına ve tanımlamalarına, ritim duygusunu ve bedensel yeteneklerini geliştirme, mutlu olmasını sağlama, olumlu bir kişilik geliştirerek kendi kendini kontrol etmesine, vücut organları arasında koordinasyon sağlanmasına' yardımcı olmaktır. Bu şekilde çocuklar gelecekteki müzikal uğraşlar için bir temel oluştururken güven, benlik saygısı, bellek, dil, iletişim, dinleme, konsantrasyon, sosyal beceriler, ince ve kaba motor becerileri, hayal gücü ve kendini ifade etme becerilerini geliştirmek amaçlanmaktadır. 'Müzik alanında yetenekli olan gençlerin gelecek kariyerlerini şekillendirmede bir yol haritası oluşturulması, çocuk ve gençlerimizin sanatsal ve kültürel etkinliklere ulaşımının kolaylaştırılması' atölyemizin diğer amaçları arasında yer almaktadır.

Müzik Atölyesi 19.10.2022 Çarşamba günü Müzik Öğretmenleri Ali Murat Koca yönetiminde Oğuz Canpolat Anadolu Lisesi Müzik Grubu OCLBand'in mini konseri ile faaliyetlerine başlamıştır. Proje kapsamında 18-21 Ekim 2022 tarihleri arasında Müzik Öğretmenlerimiz Cengiz Gökdemir, Cihan Gürler ve Murat Lazmahmutoğlu jüriliğinde ilçemiz "Gönülden Gönüle Müzik Topluluğuna" lise öğrencilerimizden korist ve enstrümanist seçmeleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yine Masal ve Sanat Köyü Projesi kapsamında Eyüpsultan Türk Halk Müziği(THM) Öğretmenler Korosu çalışmaları da Müzik Öğretmenlerimiz Cengiz Gökdemir, Yahya Deniz ve Murat Lazmahmutoğlu yönetiminde her Perşembe 17:00-19:00 saatleri arasında Eyüpsultan Anadolu Lisesi'nde devam etmektedir.

15-12-202215-12-2022

 

 

 

 

 

 

 

Sanal Gerçeklik Atölyesi

Masal ve Sanat Köyü Projesi kapsamında faaliyetlerine başlayan Sanal Gerçeklik Atölyesi, ilçemizdeki ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik dijital tasarım ve yaratıcılık becerilerini geliştirme, çok boyutlu düşünme, deneyimi arttırma ve öğrenmeyi kolaylaştırma amacı ile eğitimler ve etkinlikler gerçekleştirmektedir. Atölye faaliyetleri 11-13 ve 14-18 yaş arası gençlerimize yönelik olarak planlanmaktadır. Atölye, projenin ilk etabında seçilen pilot okullarımızda uygulanacak, pilot uygulamaların ardından ise ilçe geneli ve sonrasında il genelinde uygulanacaktır. 

Atölye çalışmalarımızda öğrencilerimiz "artırılmış gerçeklik" ve "sanal gerçeklik" ortamları hakkında bilgi edinmekte ve VR gözlüğü vasıtası ile de bu ortamları deneyimleme imkânı bulmaktadır.  

 15-12-202215-12-202215-12-202215-12-2022

 

 

 

 

 

 

Yaratıcı Drama Atölyesi

İSTKA tarafından desteklenmekte olan Masal ve Sanat Köyü Projesi kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik faaliyetlerine başlayan Yaratıcı Drama Atölyesinde, 'çocuk ve gençlerimizin dijital tasarım ve yaratıcılık becerilerini geliştirme, çok boyutlu düşünme, deneyimi arttırma ve öğrenmeyi kolaylaştırma amacı ile eğitimler ve etkinlikler' gerçekleştirmektedir. 

Proje Ekibinden Yaratıcı Drama Öğretmenimiz Gülhan Akdeniz, 2022 Yaz Anaokulu açan okullarımızda anasınıfı öğrencilerimize drama etkinlikleri gerçekleştirmiştir. Yine proje faaliyetleri kapsamında Eğitmenlerimiz Gamze Aksu ve Özge Bol tarafından, 20-24 Haziran 2022 ve 05-09 Ekim 2022 tarihleri arasında ilçemiz öğretmenlerine yönelik "Eğitimde Drama Teknikleri Kursu" verilmiştir.

Atölyemizde Çalışma Programı 2 kapsamında ortaokul ve liselerimizdeki tiyatro gruplarına, bu alanda yetenekli olan ve bu yeteneklerini geliştirmek isteyen öğrencilerimize ve bu alanda deneyim kazanmak isteyen öğrencilerimize yönelik eğitimler verilecektir. Atölyemiz haftada 5 gün eğitim ve etkinlik faaliyetlerini sürdürecektir. Çalışma Programı 3 kapsamında hali hazırda okullarında çalışmalarına devam eden tiyatro kulüplerinin provalarını yapabilecekleri, ihtiyaç duydukları ekipman, alan ve uzman personel desteklerini karşılayabilecekleri bir serbest çalışma programı uygulanacaktır. Okul tiyatro kulüpleri atölyenin eğitim faaliyetleri dışında kalan zamanlar için randevu alarak atölyemizde hem uzman desteği hem de ekipman desteği alabilecektir. 

15-12-202215-12-2022

 

 

İslambey Mh. Hz.Halit Bulvarı Eyüpsultan Hükümet Konağı B Blok 2.Kat Eyüpsultan/İstanbul - (212) 497 27 27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.