İSTANBUL EYÜPSULTAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Klavuzu Çerçevesinde Alınan Önlemler Toplantısı

İlçemiz Hacı Osman Torun İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Alper Asım Özer başkanlığında,Şube Müdürlerimiz  Sayın Adem Say ve Sayın Mustafa Dağ'ın katılımlarıyla resmi okul müdürleri ile ''Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Klavuzu '' çerçevesinde alınan önlemler toplantısı yapıldı.
Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Klavuzu Çerçevesinde Alınan Önlemler Toplantısı

İlçemiz Hacı Osman Torun İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Alper Asım Özer başkanlığında ,Şube Müdürlerimiz  Sayın Adem Say ve Sayın Mustafa Dağ'ın katılımlarıyla resmi okul müdürleri ile ''Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Klavuzu '' çerçevesinde alınan önlemler toplantısı yapıldı.Toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Alper Asım Özer şunları söyledi: Bakanlık olarak 31 Ağustosta okullarımızı açmayı öngörüyoruz. Bu sürecin en doğru ve sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için müdürülük olarak bütün kurumlarımızın yanındayız ve elimizden ne gelirse yapmaya hazırız.Salgın hastalıkların eğitim kurumlarında yayılmasını engellemek ve bulaşıcılığını sınırlandırmak için bir dizi önlemler almak ve kontrol işlemlerini yerine getirilmesi sağlamalıyız. "Eğitim  Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kılavuzu"nun okulların açılması için yaptıkları hazırlıklarda yol gösterici kaynaklardan biri olduğunun ve kurumlararası iş birliği ile hazırlandığının altını çizen Özer, eylem planında, dezenfektanların nerede bulunacağı, okula girişte hangi kontrollerin yapılacağı, sınıflarda sıra dizilimi ve yerleşim planı detayları, havalandırmanın nasıl sağlanacağı, şüpheli bir durumla karşılaşıldığında uygun alanın belirlenerek ilgili kişilerini izole edilmesi gibi bilgilerin tespit edilmesi, çocuklarımızı okula taşıyan servisler de dahil olmak üzere derslikler, oyun alanları, laboratuvarlar, öğretmen odaları ve yemekhaneler gibi tüm bölümlerde hijyenik koşulların sağlanıp planlı olarak sürdürülmesi gibi pek çok konunun klavuzda ayrıntılarıyla yer aldığını belirtti ve bunlarla ilgili açıklamarda bulundu. Ayrıca her okulumuzun kendi risk analizlerini de yapmasını bekliyoruz dedi. Sayın Özer, sözlerine şu şekilde devam etti : Tüm bunlarla beraber okullarda salgın ile ilgili bir personel görevlendirilecek bu personel kurum ile ilçe filyasyon ekipleriyle iletişim ve işbirliği içerisinde olacaktır dedi.Daha sonra Sözü İlçe İş Güvenliği Uzmanı Sayın Nülifer Akkoç'a sözü devretti.

 

Okulum Temiz Belgesi

İş Güvenliği Uzmanı Sayın Nülifer Akkoç  ''Eğitim kurullarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Klavuzu '' hakkında detaylı bilgiler verdikten sonra Okulum Temiz Belgesi nasıl alınır ile ilgili bilgi verdi. Akkoç, devlet okullarının Milli Eğitim Bakanlığına, özel okulların ise TSE'ye başvuracağını belirterek "Başvuru sonrasında uzman ekipler bu okulları yerinde denetleyip kontrol ve belgelendirmesini yapacak. Okulun büyüklüğüne göre denetimler, azami 2 günde tamamlanacak. Denetimden başarıyla geçen okullar da aynı hafta içinde 'Okulum Temiz Belgesi'ni alabilecek. Belge sayesinde çocuklarımız, hijyen şartları en üst seviyeye taşınmış, salgına karşı tedbirlerini almış güvenli ortamlarda eğitim-öğretim hayatına devam edebilecek." diye konuştu.

 10-08-202010-08-202010-08-202010-08-202010-08-202010-08-202010-08-202010-08-202010-08-202010-08-202010-08-202010-08-2020

 

İslambey Mh. Hz.Halit Bulvarı Eyüpsultan Hükümet Konağı B Blok 2.Kat Eyüpsultan/İstanbul - (212) 497 27 27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.