İSTANBUL EYÜPSULTAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eyüpsultan Genç Kalemlerini Arıyor

Eyüpsultan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ve Eyüpsultan Belediyesi tarafından 2023 Eğitim Vizyonu perspektifiyle öğrencilerimizin   edebiyatımıza, düşünce dünyamıza yerli bir yaklaşımla büyük bir katkı sunan kısa öykü yarışması düzenliyor.  
Eyüpsultan Genç Kalemlerini Arıyor

EYÜPSULTAN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

 

ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 

 

    Eyüpsultan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ve Eyüpsultan Belediyesi tarafından 2023 Eğitim Vizyonu perspektifiyle öğrencilerimizin edebiyatımıza, düşünce dünyamıza yerli bir yaklaşımla büyük bir katkı sunan  öykü yarışması düzenliyor.

 

YARIŞMANIN KONUSU:

 

İLKOKUL: Benim Kahramanım

 

ORTAOKUL:  Doğa İçin Yaz

 

LİSE:  Merhamet

 

YARIŞMANIN AMACI:

 

    Öykü yarışması ile çocuklara, gençlere yazmayı sevdirmek, kendilerini yazılı olarak daha iyi ifade edebilmelerine yardımcı olabilmek ve okumaya yönlendirmek; öykü yazarlığının genç kuşaklarca da sürdürülmesinin teşvik edilmesi, okuyan, düşünen ve yazan bireylerin ortaya çıkmasına katkı sağlamak, özellikle toplumda dil bilincinin yerleşmesi, dilin doğru ve etkin biçimde kullanılması ve geliştirilmesini amaçlamak.

     Kadim değerlerimizi hatırlayarak öğrencilerimizde bilinç oluşturulması hedeflenmektedir. Öykü aracılığıyla anlatmayı öne çıkaran yarışma, öğrencilerimizin duygu ve düşüncelerini yazıyla ifade etmelerini desteklerken onların öykülerini başkalarıyla paylaşmalarına imkân tanımayı sağlamak.

 

YARIŞMANIN KATILIM KOŞULLARI

 

1) Yarışmaya Eyüpsultan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı bütün resmî /özel okullarda okuyan ilkokul, ortaokul ve lise  öğrencilerimiz katılabilir.

2) Öğrenciler sadece bir eserle başvuru yapabilir. Yarışmaya gönderilen öykülerin  daha önce yayımlanmamış ve başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir.

3) Yarışmaya gönderilecek öyküler Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu'na uygun şekilde,A-4 kâğıt boyutu ebadında, Times New Roman karakteriyle 12 punto büyüklüğünde ve en fazla 5 sayfa olacak şekilde hazırlanmalı ıslak imzalı EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütnamesi ile ilgili okul müdürlüklerine teslim edilecektir. 

 4) Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve son teslim tarihinden sonraki başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

5) Öykü yazarın kişisel bilgileri yerine öykünün ilk sayfasının sol üst köşesinde rumuz kullanılacaktır. Yarışmaya gönderilen hikâyelerin hukuki sorumluluğu yazarına ait olduğu için üçüncü kişilerin hikâyenin telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda yazar tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılacaktır.

6) Birden fazla kişi tarafından ortaklaşa yazılmış öyküler yarışmaya kabul edilmeyecektir.

7) Başvuruların şartnameye uygunluğu, Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ön inceleme kurulu tarafından format açısından incelenecektir. Yarışmaya uygun bulunmayan eserler, seçici kurul değerlendirilmesine alınmayacaktır.

8) Şartnameye uygun olarak ve zamanında teslim edilen  öyküler ön elemeden geçirilerek seçici kurul tarafından değerlendirilecektir. Birincilik, ikincilik ve üçüncülüğe değer görülen öğrencilere ödülleri, daha sonra duyurusu yapılacak bir tarihte törenle verilecektir.

9) Yarışmaya eser gönderen her yarışmacı, yarışmaya gönderilen öykülerin telif haklarının süresiz, bedelsiz ve koşulsuz olarak yarışmayı düzenleyen Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eyüpsultan  Belediyesi'ne geçmiş olduğunu kabul etmiş sayılır. Dolayısıyla yarışmaya katılan öyküler üzerinde Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eyüpsultan  Belediyesi yarışma şartnamesinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  ve Eyüpsultan  Belediyesi öyküler üzerinde süresiz tasarruf yetkisine sahiptir. Ayrıca yarışmaya katılan öykülerin muhafazası da süresiz ve koşulsuz olarak   Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eyüpsultan  Belediyesi'ne ait olup; yarışmaya katılanlar tarafından geri istenemeyecektir.

10) Yarışmaya katılan eserler, yayınlanmaya değer bulunması durumunda kitap olarak yayınlanacaktır. Ödül alan eserler ile ödül alamayan ve dikkat çeken öyküler de hazırlanacak öykü kitabında yer alabilir.

11) Öykülerin değerlendirilmesinde konuya bağlılık, Türkçeyi kullanma gücü, kurgu becerisi, yaratıcılık, özgünlük, anlatımda akıcılık, noktalama ve yazım kurallarına uygunluk gibi özellikler aranacaktır.

12) Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne son başvuru tarihinden sonra ulaşan öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

13) Yarışma seçici kurulu kararı kesindir, itiraz edilemez.

14) Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  yarışma şartnamesinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

 

   YARIŞMA TAKVİMİ / SEÇİCİ KURUL

    Öğrencilerimiz eserlerini okul müdürlüklerine en son 30 Kasım 2020 tarihleri arasında teslim etmelidir. Okul müdürlüklerimiz okullarda oluşturacağı komisyonlar ile okullarımız  kendi bünyesinde derecelendirdikleri  öyküleri Eyüpsultan  İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne 04 Aralık 2020 tarihine kadar elden teslim etmelidir. Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yarışmada dereceye giren öyküleri 21-25 Aralık 2020 tarihleri arasında  web sitesinden (eyupsultan.meb.gov.tr) ve sosyal medya hesaplarından yayınlayacaktır.

 

    Yarışmanın ön inceleme kurulu okulların kendi oluşturacağı komisyondur. Bu komisyonda en az üç öğretmen görev almalıdır. Okullarda dereceye giren öyküler ilçe genelinde derecelendirilmek üzere Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Seçici Kurulu tarafından belirlenecektir.

 

YARIŞMA TAKVİMİ

 

 

Yarışma Yönergesinin  Duyurulması

 

02-06 Kasım 2020

 

Okul Müdürlüklerince yarışma takip komisyonunun oluşturulması

 

09-11 Kasım 2020

 

Okul müdürlüklerince eserlerin ilçe milli eğitim müdürlüklerine son teslim tarihi

 

04 Aralık 2020

 

Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yarışmada dereceye giren eserlerin belirlenmesi ve duyurulması

 

21-25 Aralık 2020

 

 

ÖDÜL TÖRENİ

 

Ödül Töreni zamanı ve yeri ayrıca bildirilecektir.

 

 

ÖDÜLLER

 

İlk üçe giren öğrencilerimize Eyüpsultan Belediyesi tarafından "diz üstü bilgisayar"  ilk 30'za giren öğrencilerimize "bir yıllık İngilizce eğitimi" hediye edilecektir.

 

YARIŞMA SEKRETERYASI

 

Başvuru sahipleri, yarışma koşullarıyla ilgili bilgi almak için Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne  ait aşağıdaki telefon ve e-posta adresinden iletişim kurabilirler.

 

Adı Soyadı: Zeynep Uçak, Önder Atasoy

 

Tel:  (0212) 497 27 27  / 179

 

Cep. Tel. 0532 419 20 34

 

Adres: İslambey Mh. Hz.Halit Bulvarı Eyüpsultan Hükümet Konağı B Blok 2.Kat Eyüpsultan/İstanbul

 

E-Posta Adresi: obproje2021@gmail.com04-11-202004-11-202004-11-2020

İslambey Mh. Hz.Halit Bulvarı Eyüpsultan Hükümet Konağı B Blok 2.Kat Eyüpsultan/İstanbul - (212) 497 27 27

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.